Újra Nemzetiségi Napok a Szeged Napja Ünnepségsorozaton

Megosztás

Május 19-től 21-ig ismét változatos program-kavalkáddal várja a XXIII. Szegedi Borfesztivál – Szeged Napja Ünnepségsorozat vendégeit a Nemzetiségi Napok. A repertoár az idén minden eddiginél változatosabb, rengeteg helyszínnel és színvonalas produkcióval:

Május 19-21.

Nemzetiségi Napok

Dugonics tér

Május 19. péntek 20:00

A Balkán Táncegyüttes színpadi programja, majd bolgár táncház.

A táncokat Majthényi Dániel tanítja, zenél a Balkán Quintet.

Móra Ferenc Múzeum

Május 20. szombat 11:00

Kiállításmegnyitó. Ciprusi-magyar kapcsolatok.

Dugonics tér

Május 20. 15:00 – 17: 30

Nemzetiségi Gála

Görög:

Ellinizmosz Görög Tánccsoport:

Az Ellinizmosz Egyesületet Budaörs város görög kisebbsége alapította 2004-ben.

A Magyarországon élő görög asszonyokból álló tánccsoport Görögország minden területéről, többek között ipiroszi, thesszálian, makedón, trák, szigeti stb. származó tradicionális görög táncokat és dalokat ad elő.

Eleftheria Tánccsoport:

„Az Eleftheria Tánccsoport 2013-ban alakult a szegedi görög táncház-programsorozat lelkes résztvevőiből. Az együttes vezetője Szeltner László.
Görögország különböző területeiről tanulnak táncokat. A fiatal együttes repertoárjába többek között olyan táncok tartoznak, mint a koftos, a zonaradikos és a mindenki által ismert és kedvelt Zorba szirtakija.
Céljuk, hogy megismertessék a görög táncokat, a görög életérzést az emberekkel, és hogy terjesszék a tánc iránti szeretetüket.”

Kariatidak

Görög nemzetiségű asszonykórus, amely célkitűzése a görög kultúra, irodalom, zene, tánc, gasztronómia, sport és más társadalmi hagyományok megismertetése és ápolása. Előadásukban rendhagyó módón ciprusi dalokat adnak elő.

Szlovák:

Pannónia Hagyományőrző Néptánccsoport

Művészeti vezető: Szilágyi Zsolt.
Néptánccsoport alakult kistarcsai fiatalokból az 1990 es évek elején a helyi Kék nefelejcs asszonykórus segített a fellépő ruhák, énekek kiválasztásában és fellépéseknél több alkalommal énekelt a táncokhoz. Fellépő gyerekek szülei, fiatalabb asszonyok az énekekhez karikázót kezdtek táncolni, sikerrel szerepeltek. Sikerük volt a fellépések előkészítésében a fiatalok szülei sokat segítettek öltözködésben népviseleti ruhák gyűjtésében, varrásában. Táncoló, énekelő asszonyokhoz férjeik és a néptáncot szerető férfiak csatlakoztak és 1994 ben megalakult a hagyományőrző néptánc csoport. 

Pest környéki és felvidéki szlovák és magyar páros néptáncot, karikázót, verbunkot, táncolnak falunapokon, nemzetiségi fesztiválokon. Több szomszédos országban felléptek és viszik hírét a kistarcsai szlovák népviseletnek és néptáncnak. István napi köszöntő táncszámra arany minősítést kaptak. Tevékenységüket az önkormányzat és a szlovák nemzetiségi önkormányzat segíti, támogatja.

Vencsok Hagyományörző Népdalkör

A „Venčok”, azaz koszorú, Hagyományőrző Népdalkör 1996 októberében alakult Nagytarcsán. Megalakulása óta a szlovák kisebbségi önkormányzat támogatásával működik. Az asszonykórus legfontosabb feladatának a nagytarcsai magyar és szlovák hagyományok felkutatását, színpadra állítását, bemutatását és átörökítését tartja. Saját gyűjtésű népdalaik, néptáncaik és néphagyományok megismerését szintén fontosnak tartják. Művészeti vezető: Nitkulinetz Zsanett, a zeneiskolai igazgatója. A menyecskekórus kicsi, de lelkes csapata igyekszik mindenmeghívásnak eleget tenni. Szívesen megtanulnak minden magyar, vagy szlovák népdalt, melynek dallama, vagy szövege megnyeri tetszésüket. Szeretnénk megőrizni az eredeti nagytarcsai népviseletet, amelyet színpadon is bemutatnak. Az asszonykórus tagjai gyakran fellépnek a környező teleülések falunapjai, kulturális rendezvényeken, valamint a fővárosi szlovák kisebbségi önkormányzatok által szervezett programokon is. A Vencsok Hagyományőrző Népdalkör igyekszik Nagytarcs jó hírnevét továbbá örökíteni.

Szlovén:

Dovje néptánccsoport

A Dovje néptánccsoportot 2009-ben lelkes önkéntes tűzoltók élesztették újjá. A csoportot a szomszédos falvak Dovje, Mojstrana és Radovna fiataljai alkotják. A zenét a harmonika, a nagybőgő és a klarinét szolgáltatja.Táncok Északnyugat-Szlovénia már majdnem feledésbe merült táncai, de a szenvedéllyel és a vidámsággal megpróbálják életben tartani utódainknak is.

Örmény:

Alexander Arutjunjan trombitaversenye

Szász Norbert az SZTE Zeneművészeti Karának trombita szakos hallgatója. Zongorán közreműködik Klebniczki György zongoraművész, az SZTE ZMK oktatója. A versenymű a modern trombitairodalom egyik legnépszerűbb darabja.

Német

„Theissblume” Kórus
A Magyarországi Németek Csongrád Megyei Egyesülete „Theissblume” Kórusa német és sváb dalokat énekel. A „Theissblume” Kórus őrzi és ápolja a régi hagyományokat ezért a kórustagok német és sváb dalokat tanulnak és adnak elő.

Dugonics tér

Május 20. 20:00

Pyrgos Görög Zenekar és az Eleftheria Tánccsoport görög táncháza.

„A Pyrgos görög táncház, a görög nép kultúráját, zenéjét és táncait kedvelő nagyközönségnek a találkozási helye. A hangulatos táncházi esték felelevenítik a görög tájak szépségét, a hamisítatlan mediterrán hangulatot és a tüzes görög virtust. A bouzoukik különleges muzsikájára az érdeklődők együtt táncolhatják „Zorba, a görög” táncát és sok más hagyományos görög lánc- és körtáncot.”

A táncházban a táncokat a szegedi Eleftheria Tánccsoport tagjai tanítják.

Dugonics tér

Május 21. 19:00

A Szegedi Cigány Nemzetiségi Önkormányzat programja:

Kucubanda és barátai, Rácz Duó és a városi cigány versmondó verseny győztesei.

Dugonics tér

Május 21. Vasárnap 20:00

Szerb táncház a Bánát Néptáncegyütessel

A deszki együttes feladata a szerb kultúra, a néphagyományok, a népzene, a néptánc és az anyanyelv ápolása, illetve átörökítése a jövő generációja számára.